Jedyne takie widowisko na świecie!

„Ścięcie śmierci – przystanek na szlaku tradycji zapustowych”

9 lutego 2016 w Jedlińsku k. Radomia odbędą się tradycyjne Kusaki – wydarzenie, które co roku kończy karnawał. Miejscowy obrzęd zapustowy – Ścięcie Śmierci – jest unikatowy na skalę światową i stara się o wpis na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Podczas widowiska mieszkańcy Jedlińska dokonują sądu nad Śmiercią, która wyrządziła im wiele zła, skazują ją na karę śmierci, a wyrok – ścięcie mieczem – wykonuje kat. Całości towarzyszy korowód przebierańców. Wszystkie role w obrzędzie odgrywane są przez mężczyzn, niekiedy przechodzą one z pokolenia na pokolenie. Widowisko rozpocznie się o godz. 13.00, kiedy to uczestnicy obrzędu przejmą władzę od wójta gminy Jedlińsk. Główna część odbędzie się o godz. 15.30.
W tym roku imprezie towarzyszy Ogólnopolski Konkurs na przebranie zapustowe, polegający na przygotowaniu stroju, który będzie odpowiadał polskim tradycjom zakończenia karnawału. Uczestnicy konkursu zaprezentują swoje stroje podczas wydarzenia „Ścięcie Śmierci – Przystanek na szlaku tradycji zapustowych” 9 lutego na Rynku w Jedlińsku w godz. 14.30-15.00. Osoby biorące udział w konkursie przejdą w korowodzie przebierańców ulicami Jedlińska i wezmą udział w prezentacji stroju przed komisją konkursową. Dodatkowo uczestnicy przedstawią opis zwyczajów, w ramach których wykonali swoje przebranie. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi o godz. 15.10. Do wygrania nagrody o łącznej wartości do 2000 zł.
Szczegóły i regulamin konkursu znajduje się na stronie www.kusaki.pl (http://kusaki.pl/wp-content/uploads/2015/01/Konkurs_na_przebranie_zapustowe_regulamin.pdf)

Program tegorocznych jedlińskich zapustów:
7 lutego, niedziela
VI Zapustowy Bal Kobiet, którego motywem przewodnim jest w tym roku „Na ludowo!” (sala OSP w Jedlińsku) – impreza biletowana,
8 lutego, poniedziałek
koncert Jerzego Połomskiego (sala OSP w Jedlińsku) – impreza biletowana.
9 lutego, wtorek
godz. 13.00 – przejęcie władzy od wójta gminy Jedlińsk.
występ zespołów i kapel ludowych: Czerwone Korale, Klub Seniora z Jedlińska, Jedlińskie Raczki, Czerwona Jarzębina, Kapela Trzech Wesołych, Kapela Braci Tarnowskich, Ludwiczanki i Kapela Henryka Gwiazdy.
godz. 15.10 – rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu na przebranie zapustowe
godz. 15.30 – widowisko Ścięcie Śmierci.
godz. 16.00 – występ zespołu Akcent – Zenona Martyniuka
Wydarzeniom wtorkowym będzie towarzyszyć jarmark rękodzieła ludowego (rzeźba, ceramika, haft, plecionkarstwo), udostępnione zostaną także stoiska z gastronomią.

You may also like...